Vyhledávání
Starověká mumie zamotala vědcům hlavu. V hrobě mnicha se skrývala mladá žena v pokročilém stadiu těhotenství
Polským vědcům zamotal hlavu unikátní objev, ke kterému dospěli během zkoumání mumie ze starověkého Egypta. V hrobě mnicha totiž namísto duchovního ve skutečnosti odpočívala mladá žena v pokročilém stadiu těhotenství. Ačkoli byl sarkofág s ostatky objeven již v 19. století, pravdu o mumii se díky novým technologiím podařilo zjistit až nyní.
Tým polských vědců pod hlavičkou projektu Warsaw Mummy Project se v odborném časopise Journal of Archaeological Science pochlubil unikátním objevem – jde o dosud první mumii těhotné ženy na světě. Ta se přitom skrývala v sarkofágu mnicha jménem Hor-Djehuti.
Žena, které bylo mezi 20 a 30 lety, žila během prvního století před naším letopočtem. “Představujeme vám první známý exemplář mumifikované těhotné ženy a první radiologické snímky takového plodu,” uvedli výzkumníci v odborném článku.
Výzkumný projekt zkoumající artefakty ze starověkého Egypta ve sbírkách Národního muzea ve Varšavě začal již v roce 2015 a nadále pokračuje. “Je to zatím náš nejdůležitější a nejvýznamnější objev, je to naprosté překvapení,” uvedl člen Polské akademie věd Wojciech Ejsmond pro Associated Press.
Vědci věří, že se zesnulá žena těšila vysokého společenského postavení. Podle velikosti hlavy plodu určili, že byla zhruba mezi 26. a 30. týdnem těhotenství. Proč nebyl plod během balzamování z jejího těla vyňat, není jasné. Mumie je prý dobře zachovalá a dochovaly se dokonce i zbytky jejích delších vlnitých vlasů zhruba po ramena.
Ostatky se poprvé na Varšavskou univerzitu dostaly v roce 1826. Dárce tehdy tvrdil, že mumie pochází z královských hrobek v Thébách, ale podle vědců v 19. století nebylo neobvyklé, aby se nálezy falešně přisuzovaly známým lokalitám kvůli zvýšení jejich hodnoty.
Mladá žena ve špatné rakvi
Kvůli popisům na složitě zdobené rakvi si vědci 20. století mysleli, že mumie uvnitř patří vysoce postavenému mnichovi jménem Hor-Djehuti. Díky novým technologiím ale nyní vyšlo najevo, že skutečnost je odlišná. Proč mladá žena ležela v sarkofágu mnicha zůstává nejasné. Podle vědců je ale možné, že ostatky překupníci v 19. století zkrátka uložili do špatné rakve. Rabování a dokonce rozbalování mumií kvůli cenným předmětům nebylo nijak vzácné.
Mamy przyjemność donieść o naszym najnowszym odkryciu!Badania radiologiczne starożytnej mumii, która miała być…
Posted by Warsaw Mummy Project on Wednesday, April 28, 2021