Vyhledávání
Podívat se pod pokličku CIA: Tajné muzeum odhalilo exponáty z nejslavnějších špionážních akcí
Zřejmě se jedná o nejvíce neobvyklé a exkluzivní muzeum na světě plné artefaktů, které utvářely dějiny. Jeho dveře jsou však pro veřejnost uzavřené. Zrekonstruované muzeum americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) ukryté v chodbách jejího sídla ve virginském Langley nyní ale novinářům odhalilo předměty z nejslavnějších operací špionážní agentury od jejího založení před pětasedmdesáti lety.
Nejnovějším exponátem, který byl odtajněn, je model budovy v afghánském Kábulu, který byl použit k informování amerického prezidenta Joea Bidena před smrtícím úderem bezpilotního letounu na někdejšího vůdce al-Káidy Ajmána Zavahrího.
„Je velmi neobvyklé, aby se něco odtajnilo tak rychle,“ uvedla zástupkyně ředitele muzea Janelle Neisesová. „Naše artefakty používáme k vyprávění příběhů. Je to způsob, jak být skutečně upřímný a transparentní ohledně CIA, což je někdy těžké,“ řekla Neisesová novinářům, k nimž se v sobotu připojila, aby je provedla muzeem. Sbírka, kterou jim ukázala, byla zrenovována k 75. výročí od založení agentury. Předměty, z nichž některé jsou k vidění na internetových stránkách, jsou součástí širšího úsilí zpravodajské služby o rozšíření spolupráce s veřejností a náboru do této legendární, ale tajnůstkářské agentury. Součástí snahy o osvětu je i spuštění prvního veřejného podcastu CIA na začátku tohoto týdne. Šéf CIA William Burns v něm uvedl, že se agentura snaží „demystifikovat“ svou práci v době, kdy je „důvěra v instituce nedostatečná“.
Pro šťastlivce, kteří mají povolení ke vstupu, je v muzeu k vidění útočná puška, kterou měl Usáma bin Ládin u sebe v noci, kdy ho členové speciálních jednotek SEAL zabili v pákistánském Abbottábádu v roce 2011. Vystavena je také kožená bunda, která byla nalezena u bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna, když byl v roce 2003 zajat.
Další exponáty zahrnují letecké kombinézy, které nosili piloti špionážních letounů U-2 a A-12 z dob studené války, a sedlo podobné těm, které používali členové CIA, když se na koních pohybovali v hornatém afghánském terénu krátce po útocích na Spojené státy z 11. září 2001.
Instituce se nezaměřuje jen na své úspěchy. Je zde i sekce věnovaná fiasku v Zátoce sviní, kde se zvrtla mise CIA s cílem svrhnout Fidela Castra na Kubě. Vystavené jsou i snímky z neúspěšného hledání zbraní hromadného ničení v Iráku. Hodnota žádného z těchto předmětů, které jsou považovány za kulturní dědictví americké vlády, nebyla stanovena. „Naše muzeum je funkční,“ řekl Neisesová. „Je tu pro naše zaměstnance, aby se poučili z našich úspěchů i neúspěchů,“ dodala.