Vyhledávání
Plná bříška vašich mazlíčků jsou nezbytná. Záleží však, čím je naplníte. Krmení nepodceňujte
Pokud si myslíte, že jediné, na čem záleží při krmení vašeho psa nebo vaší kočky, je plné bříško, jste na velikém omylu. Záleží také na tom, čím ho naplníte, jakým způsobem ho krmíte a jak moc dodržujete režim. Nekoukejte pouze na cenu krmiva. Investice se vám v tomto ohledu vyplatí. S informací přišel Idnes Hobby.
Stravovací režim
Psi mají v krmení rádi pravidelnost a vyhovuje jim, u koček se vám to nemusí vyplatit. Pokud si kočka zvykne na pravidelnou dobu, kdy dostane svou kapsičku, bude jí pak vždy vyžadovat a to ne pouze přítulným způsobem. Může z její strany nastat doslova teror. Proto kočky nekrmte vždy ve stejnou dobu a před jídlem se je snažte unavit nějakou loveckou hrou.
U psa se důsledná pravidelnost v krmení naopak vyplatí. Krmte ho ideálně dvakrát denně, menší krmnou dávkou ráno po prvním vyvenčení a větší dávkou odpoledne nebo v podvečer. Večer před spaním už ho nekrmte vůbec. Když se tato pravidla nerespektují, hrozí obzvlášť u větších plemen torze žaludku, život ohrožující stav, kdy se plný žaludek psa otočí kolem podélné osy.
Nezbytně nutná je i miska s čerstvou vodou, ideálně pokojové teploty, kterou by mělo mít každé zvíře k dispozici neustále, obzvlášť pokud krmíte granulemi. Platí to pro psy i kočky, jež si na čerstvou vodu obzvlášť potrpí.
Maso v hlavní roli
Pes i kočka patří mezi masožravce, takže živočišné (ne rostlinné) bílkoviny a živočišné tuky by měly tvořit naprostý základ jejich stravy.
Začneme-li u suchého granulovaného krmiva, tak to má z praktického hlediska řadu výhod: vyjde levněji, snadno se skladuje i dávkuje a po otevření balení vydrží celé týdny „čerstvé“. Obsahuje ovšem zhruba jen deset procent vody, takže miska s čistou vodou musí být stále k dispozici.
„Mokré“ krmivo v konzervách ovšem psům i kočkám lépe chutná a obsahuje sedmdesát až osmdesát procent vody. Na druhou stranu musíte každou načatou konzervu skladovat v lednici a rychle spotřebovat. A před každým podáváním je potřeba obsah konzervy opět ohřát na pokojovou teplotu.
Stravu přizpůsobte věku zvířete
Samozřejmostí je brát při výběru krmiva zřetel na věk, kondici a specifika konkrétního zvířete. Například zda jde o štěně či kotě, kastráta, zvíře v plné síle, případně i s velkou sportovní zátěží. Anebo o seniora, který už potřebuje v krmivu méně tuku, aby netloustl, a naopak mu jen prospěje přidaná kloubní výživa.