Vyhledávání
Lada Vyvialová: Vyrábět oblečení je teď zbytečné. Kdyby se nyní zastavila výroba, dalších pět generací má, co na sebe
Udržitelnost je dnes velké téma. Dotýká se všech oblastí, včetně módy. Hostkou podcastu Trefa do Černé(ho) proto byla módní návrhářka Lada Vyvialová, která před lety objevila kouzlo udržitelnosti a nanomateriály.
Módě se Lada Vyvialová věnuje přes dvacet let. Učí na škole a doma má několik prestižních ocenění. „Vždycky jsem chtěla být malířka, ale moje maminka chtěla, abych se hlavně uživila. Mě to bylo jedno, tak jsem šla na oděvní design. Nikdy jsem neměla úplně velkou touhu dělat tenhle obor, ale tím, že jsem ho studovala, jsem objevila jeho velké kouzlo. Pro mě je oděv forma užitého umění, kterým já jako autor jednoduše mohou ovlivnit společnost a dění. Pokud se někdo obléká esteticky a kvalitně, cítí se dobře a vypadá lépe, což vidí i jeho okolí. Jako módní návrhář máte velký vliv na okolí, mnohem více než obraz, který visí na stěně někde v obýváku,” vysvětluje návrhářka.
Zlom v jejím životě přišel v roce 2014, kdy podlehla kouzlu nanomateriálu. „Začala jsem s ním o tři, čtyři roky dříve. Bylo to pro mě vyústěním cesty v hledání udržitelného přístupu k módě. Ona je součástí oděvního průmyslu, který je součástí textilního průmyslu. Toho, jak celý ten byznys funguje, je dávno přežitý a přestal mít smysl zhruba v 90. letech. Uvědomila jsem si, že se na tom nechci podílet, ale zjistila jsem, že se bez toho neobléknu smysluplně a že určitě nejsem jediná. Našla jsem nanomateriály, které byly primárně určeny pro lékařství, ne pro módu,” popisuje svou cestu. Nanomateriály nejsou podle ní výrazně dražší, než jiné materiály. „Cenu koncového výrobku tvoří soubor položek, na které lze hledět různě a které nejsou nikdy zárukou ničeho konkrétního.”
Nanolátka je pro nás velmi vstřícná, je to zdravý materiál. „Tělo nezatěžuje ničím, pro pokožku je antibakteriální. Má funkční profil a SP filtr, termoregulaci. Už nic jiného nenosím,” směje se návrhářka. Bio bavlně ale sama moc nefandí. „Snažím se podpořit to, co mi dává smysl. Evropa byla docela soběstačná v oděvním průmyslu, protože zpracovávala konopí a vlnu, které můžete zpracovat jako len. Bavlna je skvělá, ale to že neroste v Evropě už není ekologické. Bavlnu používáme jen egyptskou. Je nejkvalitnější na světě, protože má nejdelší vlákno a tím pádem největší životnost, tudíž největší benefit pro kupujícího. Ale je dražší,” vysvětluje.
Planeta je oblečením zahlcená
Jejím nejnovějším projektem je Auversum, na kterém se podílí se sochařkou Helenou Lukášovou. „Vede také ateliér informatiky na Masarykově univerzitě a věnuje se 3D modelaci objektů a augmentované realitě. Projekt pomocí zajímavých potisků a jejich projekce do této reality přes mobilní aplikaci vám na oblečení ukáže vystupující 3D objekty, které se pohybují, vydávají zvuky, pohybují se. Můžete s nimi natočit video nebo se vyfotit. Snažili jsme se tím zviditelnit nanotechnologii, která není vidět. Už je zbytečné vyrábět oblečení; kdyby teď všichni zastavili výrobu, tak dalších pět, šest generací má, co na sebe. Oblečení je všude dost,” říká razantně návrhářka
Podle ní má cenu vytvářet jen to, co má smysl. „Planeta je zahlcená a máme toho opravdu hodně. Touhle realitou jsem se snažili otevřít otázku, co je za tím oděvem a co my nevidíme. V našem případě je tam neviditelná kvalita, kterou zákazník pozná, až když si to oblékne. Nanotechnologie tomu dává kvalitu, kterou v přírodě nenajdeme. Já jsem s oděvem konfrontovaná denně a není mi moc dobře z toho, že Skandinávie se ukazuje, jak je nejzelenější země, ale pak místní značky kupují bio bavlnu v Pákistánu a nechávají si to šít v Portugalsku. Pořád tu máme nějakou formu otrokářství a špatně zaplacené práce, protože kdyby to ušili v té Skandinávii, tak by šaty nestály pět tisíc, ale šedesát, což by se nekoupilo,” komentuje současný módní průmysl módní návrhářka Lada Vyvialová. Podcast Trefa do Černé(ho) můžete slyšet na platformě Youradio Talk.