Vyhledávání
Demence může potrápit i vašeho mazlíčka. Podívejte se, jak ho chránit
Demence, stádium, které potká ve stáří mnoho lidí. Věděli jste, že jí může trpět i váš domácí mazlíček? Se serverem MUJCHLUPÁČ.cz vám přinášíme tipy, jak tomuto riziku předejít.
Pokud chcete, aby váš miláček měl mozek v co nejlepší kondici, tak mu určitě zařaďte do denního plánu spoustu pohybu. Někteří majitelé si myslí, že některá tzv. “gaučová” plemena aktivitu moc nepotřebují, ale opak je pravdou. Pro každého psa či kočku je pohyb velice důležitý. Neznamená to, že musíte svého miláčka uštvat a běhat s ním po parku dvě hodiny denně. Psovi například stačí venku dvacetiminutová aktivita a kočičce pořiďte hračky a věnujte jí svůj čas, hrajte si.
Právě ono hraní si je v boji proti demenci u zvířat velmi důležité. Dobré je pro ně zajistit zajímavé prostředí, které mozeček vašeho chlupáče dokonale procvičí. U psa můžete také měnit trasy venčení, snažte se, aby život vašeho mazlíčka byl co nejpestřejší. Také kontakt s člověkem je důležitý, takže hlaďte, drbejte a mazlete se, co nejvíc.
Nepodceňujte ani výživu. Dbejte aby strava byla pestrá a vyvážená na vitamíny, minerály, antioxidanty. Jejich jídelníček můžete zpestřit například některými druhy ovoce či zeleniny. Dobrá je například mrkev, borůvky. Vyhněte se ale rozinkám, hroznovému vínu, česneku, cibuli, čokoládě a potravinám, které obsahují cukr nebo alkohol. U psů se vyplatí investovat do granulí s obsahem vitaminů C, E, betakarotenu, selenu a omega-3-mastných kyselin.
Jak se demence kočiček a pejsánků projevuje? Zpozorněte, když se chovají zmateně, mají potíže s orientací, stavy úzkosti, nadměrně si olizují srst, změny ve spánkovém cyklu, sociálním chování. Pokud si něčeho takového všimnete, neváhejte vyrazit k veterináři. Ten vašeho mazlíčka vyšetří a najde vhodné řešení situace.