Vyhledávání
30. ledna světlo světa spatřil první virus. Jednalo se pouze o nevinný žert
30. leden do našeho digitálního světa přinesl velkou nepříjemnost. V tento den roku 1982 byl naprogramován první počítačový virus na světě. Stojí za ním Američan Richard Skrenta a jmenuje se Elk Cloner. Útočil výhradně na počítače Apple II. Tou dobou se nešířil přes internet ale disketami. Pojďme se na to podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny Minulosti.
Samotný pojem počítačový virus vznikl až v roce 1984. Termín vymyslel IT odborník Fred Cohen. Nejstarší viry byly ale ve své podstatě nevinné a spíše považovány za žert. Patnáctiletý Richard Skrenta si rád dělal z kamarádů legraci. Půjčoval jim například pirátské verze PC her s omezeným počtem přehrávání, které po nějaké dobe přestaly fungovat. Tímto vtípkem student postupně přicházel o kamarády a nikdo si od něj nechtěl hry půjčovat. Vytvořil i virus Elk Cloner, který byl hrou.
Ve chvíli, kdy jste Elk Cloner pustili zobrazila se na monitoru žertovná básnička. Virus napadal boot sektor počítače Apple II. Jednoduše řečeno, jednalo se o krátký a pro uživatele nepřístupný program. Po zasunutí infikované diskety došlo k napadení počítače. Ten následně infikoval jakoukoliv další disketu, kterou jste do něj zasunuli.
Elk Cloner byl ale pouhý žert a nepáchal žádné fatální následky. Uživatelé nepřipravil o cenná data, ale byl celkem nakažlivý a dokázal naštvat velký počet lidí. Dostal se téměř mezi všechny Skrentovi přátelé a infikoval i počítač učitele matematiky.
Uživatelé PC se s prvním virem setkali o čtyři roky později. Stáli za ním pákistánští programátoři Asit a Amjat Farooq Alviovi. Vytvořili virus zvaný Brain. V boot sektoru zanechal copyright související s virem a informaci o jeho autorech. Šířil se přes diskety a tím pádem je i zpomaloval a okrádal uživatele o čas.
Dnešní počítačové viry už tak nevinné nejsou. Jsou často agresivní a nebezpečné. Proto by antivirová ochrana v počítačích neměla být opomíjená.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.