Vyhledávání
28. června dva výstřely rozpoutaly první světový konflikt. Při atentátu v Sarajevu zemřel František Ferdinand d’Este s chotí
Dva výstřely, které na čtyři roky rozpoutaly válečný konflikt světového rozměru. Asi tak lze popsat atentát na následovníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este. K němu došlo 28. června 1914 v Sarajevu. Spolu s ním zemřela i jeho těhotná manželka Žofie Chotková.
Bosna a Hercegovina byla pár let před atentátem násilně připojena k Rakousku-Uhersku. To samozřejmě horkokrevný národ nesl těžce, sám měl představu o vlastní monarchii, složené z balkánských zemí. Vznikla proto nacionalistická organizace s názvem Černá ruka, která vycvičila skupinu atentátníků.
František Ferdinand přijel do Bosny jako vrchní inspektor rakousko-uherské armády na manévry. Na jejich závěr se rozhodl navštívit i hlavní město Sarajevo. Říká se, že odjezd manželského páru do Sarajeva provázela varovná znamení, nejčastěji se za něj označuje to, že salónní vůz, kterým měl arcivévoda odjet do Sarajeva, měl závadu na jednom z ložisek podvozku. Vůz tak nemohl být použit a arcivévoda musel cestovat běžnou 1. třídou.
Po příjezdu vyjel František Ferdinand s Žofií v koloně otevřených aut skrz město ke slavnostnímu přijetí na radnici. Gavrilo Princip nebyl sám, společně s ním se v davu vítající návštěvu schovávalo dalších pět atentátníků. Jeden z nich se odhodlal a na projíždějící vůz hodil bombu. Ta se ale odrazila od rámu vozu a dopadla na silnici. Nevybuchla tak pod vozem arcivévody, nýbrž pod autem, které jelo za ním a zranila několik lidí.
Dnes se zdá s podivem, že se po tomto pokusu František Ferdinand rozhodl v návštěvě pokračovat, což se mu stalo osudným. Když se totiž opět v autě s otevřenou střechou vracel do ulic města v úmyslu, navštívit raněné v nemocnici, nacházel se zde stále jeden z atentátníků. Arcivévodův řidič špatně odbočil, zastavil a snažil se vycouvat zpět. Princip se chopil hned příležitosti a vypálil ze své zbraně dvě rány. Jedna zasáhla Františka Ferdinanda přímo do krku, druhá jeho choť Žofii do břicha. Oba na místě zemřeli.
Atentátník byl ihned po útoku zadržen a jelikož byl neplnoletý byl odsouzen ke dvaceti letům těžkého žaláře. Trest si odpykal v Terezínské malé pevnosti, kde o čtyři roky později zemřel na tuberkulózu. Následky atentátu jsou všeobecně známé. Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku a postupně se do konfliktu zapojily i další evropské země, později i dokonce Spojené státy americké a Japonsko. Samotné Srbsko se dodnes nechce smířit s rolí původce 1. světové války.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.