Vyhledávání
24. října se odehrál zlomový okamžik na newyorské burze a změnil ekonomiku světa
Zlatá 20. léta americké prosperity skončily 24. října 1929. V tento den totiž zkrachovala slavná newyorská burza a začala největší světová hospodářská krize v dějinách lidstva. Důvody ekonomické krize se připsaly silné expanzi nabídky peněz ze strany americké centrální banky. Peníze přitom nebyly kryty zlatem. V průběhu let 1921 až 1929 tak stoupla inflace k 63 procentům.
Celé Spojené státy ve 20. letech prožívaly zlaté časy. Dařilo se ekonomice, zahraničnímu obchodu, výroba expandovala. Ještě 3. září newyorská burza cenných papírů zaznamenala historický rekord. Americký hospodářský zázrak ale skončil v osudný černý čtvrtek 24. října 1929.
V centru světového finančnictví na newyorské Wall Street vznikla panika. Rázem mizely žádosti o nákup. Na druhé straně, ale zůstali k prodeji. Všichni se chtěli co nejrychleji zbavit akcií, které se zničehonic staly bezcenným carem papíru. Následující den situace na americké burze dopadadá i na evropské světové trhy. Starý kontinent byl tak svědkem černého pátku.
Důsledkem byl nárůst nezaměstnanosti i v Evropě. Ceny akcií klesaly až do roku 1932. Následky krize byly zničující. Hrubý domácí produkt Spojených států klesl v letech 1929 až 1933 o 30 procent. Lidé v panice vybírali peníze z účtů a v důsledku toho krachovaly i banky a vkladatelé přicházeli o své úspory.
V prvních deseti měsících roku 1930 zkrachovalo v Americe 744 bank. Vzrůstal i počet nezaměstnaných Američanů. Bez práce tak bylo zhruba 25 procent obyvatel. Krize zasáhla doslova všechny.
Americká vláda se nejprve ke krizi stavěla neutrálně, odmítala jakékoliv zásahy do soukromého sektoru. Nový potřebný impuls přinesl až nástup prezidenta Franklina Roosevelta. Záchranu přinesl program označovaný jako New Deal. Ten přinesl program potřebných sociálních a ekonomických reforem.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.