Vyhledávání
Kateřina Cajthamlová: Pocit klidu a vyrovnanosti vám zařídí, že všechno ve vašem těle bude fungovat optimálně
Lidský organismus v loňském, ale i letošním roce dostává stále zabrat. Neustále musíme čelit pandemii koronaviru a tak se snažíme budovat si imunitu, zdravě se stravovat a hýbat se. O imunitním desateru, užívání bylinek a doplňků stravy, ale také například o štěstí promluvila na Frekvenci 1 internistka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.
Imunita. Slovo, které je v posledních měsících často skloňované. Všude najdeme rady a tipy, jak se správně stravovat nebo co dělat, abychom byli více odolní vůči různým virům. Podle Kateřiny Cajthamlové je nejdůležitější duševní pohoda, pocit klidu a vyrovnanosti. “Ten vám zařídí, že všechno ve vašem těle bude fungovat optimálně,” popisuje internistka. Dalšími důležitými faktory z pomyslného desatera je slunce, voda a vzduch. “Slunce to je něco, co nám v této době chybí. My bychom na tom slunci měli být co nejvíc. Měli bychom být prakticky pořád venku,” doplnila Cajthamlová.
Vodu potřebujeme, aby naše sliznice fungovaly optimálně a byly dostatečně zvlhčené. Další je dostatek spánku. “Když spíte, tak se regeneruje imunitní systém, vytváří se melatonin a mimo jiné ve spaní se hubne,” popisuje psychoterapeutka. “Pokud jste si večer těsně před usnutím nedala nějaké tučné jídlo,” dodává se smíchem.
Také imunitu můžeme podpořit různými superpotravinami. Mezi ně řadíme například mandle, vlašské ořechy, česnek, cibuli, mák, libeček, petržel, mrkev, jablka, maliny, borůvky a mnoho dalších. Omezit bychom pak měli kouření a alkohol. “Myslím si, že abstinence je dobrý způsob, jak si udržovat čistý mozek, ale samozřejmě nepít vůbec, to už je zase extrémní fanatismus,” říká Cajthamlová. “Dát si jednou za rok přípitek, tak proč ne, ale bavíme se opravdu o kvalitním a v malé míře konzumovaném alkoholu,” uvádí.
Stále populárnější mezi lidmi je užívání bylinek a různých doplňků stravy. “Musíte nejprve zhodnotit uživatele, jeho věk, psychickou a fyzickou zátěž, zdravotní stav, případná omezení. Pokud nevíme, co mu chybí, tak my mu můžeme rvát něco, čeho má spoustu a přitom mu chybí úplně něco jiného,” popisuje odbornice na výživu. Proto je dobré se vždy poradit s odborníkem.
Jedním z fenoménu dnešní doby je také pocit štěstí. “Štěstí v mozku vyrábí endorfiny. Nejsnáze si ho ale krátkodobě vyrobíte fyzickou činností, zvládnutím nějakého úkolu. Ale také zamilovaní poznávají tu hormonální bouři štěstí,” říká Cajthamlová. “No a nádherný pocit je, když vidíte miminko, jak spinká v postýlce. Čili pocit z dobře vykonané práce, pocit z toho, že tady za sebou zanechávám nějaké dílo,” dodává na závěr Kateřina.