Jihokorejská populace omládne, někteří až o několik let. Země ruší tradiční způsob počítání věku.

9. prosince 2022·Články·ČTK

Jižní Korea schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání podle data narození, jaké je běžné jinde ve světě. V zemi dosud podle jedné z tradičních metod platí, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítá s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva.

V zemi, jejíž společnost podléhá značně hierarchickému uspořádání a kde věk mimo jiné určuje to, jak se mezi sebou lidé oslovují, jde o velkou změnu. Od roku 1962 je v Jižní Koreji možné uvádět věk podle mezinárodních zvyklostí. Ale vstup do vojenské služby, od kdy je možné legálně pít alkohol nebo věková hranice, do které je člověk považován za mladistvého, jsou v zemi určené věkem zákonným. A ten se počítá podle ještě další separátní metody.

Děti se podle ní rodí v nultém roce života a každý další leden se jim připočítá další rok. Dítěti narozenému v prosinci roku 2020 by podle této metody byly dva roky již v lednu 2022, přestože podle data narození by dva roky mělo oslavit až v prosinci téhož roku. Devětadvacetiletá Čong Ta-un rozhodnutí vlády uvítala: „Cizinci se na mě většinou dívali zmateně, když viděli, jak dlouho mi trvá odpovědět na otázku, kolik mi je let,“ prohlásila. „Kdo by neuvítal o rok nebo dva omládnout?“ dodala.

„Cílem této změny je snížení zbytečných socio-ekonomických nákladů. Kvůli různým způsobům počítání věku přetrvávají právní a sociální spory a nejasnosti,“ uvedl v parlamentu jeden z členů vládnoucí strany Síla lidu.

Články - další články