Vyhledávání
Jan Pirk: Měli bychom lepší imunitu, kdybychom se více smáli, hýbali se a byli veselí
V posledních letech je známo, že lidé se méně hýbou. Více podléhají stresu a jsou celkově náchylnější k onemocnění. Mimo to mladé maminky odmítají své děti očkovat a pak dochází k nárůstu onemocnění u kterých se předpokládalo, že jsou již vymýcené. K situaci se pro Frekvenci 1 vyjádřil přednosta IKEMu a kardiochirurg Jan Pirk.
Jedna z věcí, která lidem výrazně ovlivňuje život je stres. “Existují dva stresy. Eustres, to je stres, který když si připnete to startovní číslo na prsa, tak vás to nabudí a to je takový zdravý stres. Ten kdybychom neměli, tak bychom nežili. Ale když ten stres je moc velký a to bohužel si myslím, že byl právě na jaře a teď. Tak to je škodlivý distres, který může vést až ke vzniku tělesných nemocí,” popisuje kardiochirurg Jan Pirk. Distres nám dokáže například snížit obranyschopnost organismu. “Měli bychom být veselí, hýbat se, smát se a tím pádem bychom měli lepší imunitu,” dodává.
Podle Pirka je kromě pohybu zdravé také pití vína. “Pravidelně v malých dávkách je to pro oběhový systém prospěšné,” řekl. Malou dávkou jsou myšleny dvě deci vína denně pro ženu a čtyři deci vína pro muže. Toto nepsané pravidlo se ale netýká těhotných žen a lidí s cirhózou jater, kterým by pití vína mohlo výrazně uškodit. “Bohužel odborníci na játra a primáři záchytky by se mnou nesouhlasili,” dodal kardiochirurg.
Přednosta IKEMu operuje prakticky každý den. Jediné období kdy byl denní pokles operací bylo v první vlně epidemie, kdy se začaly jiná onemocnění prakticky zanedbávat a všechny zajímala jen nákaza covidem-19. “Bylo mi těch lidí líto a hlavně těch zbytečných úmrtí. Vzpomeňme ten smutný případ basisty Spirituál kvintetu, který měl infekci zubů a bál se jít k zubaři až z toho dostal otravu krve,” uvedl Pirk. Takových lidí podle lékaře bylo určitě víc.
Samotný Jan Pirk se covidem-19 nakazil. “Před třemi lety jsem prodělal chřipku, takovou tu normální, která byla asi stokrát horší než ten covid a já jsem si pomohl postelí a klidem. Měl jsem jen teplotu 38, ale to se u každého člověka projevuje jinak. Mladí lidé vůbec o tom nevědí, že něco mají a někdo má třeba čtyři, pět dní horečky a myslím si, že to záleží na velikosti té infekce nebo na momentálním stavu toho člověka,” popsal svou zkušenost. Důležitou prevencí je zejména pohyb na čerstvém vzduchu a to že se lidé nehýbou je podle kardiochirurga pouze jejich výmluva.
Nelíbí se mu ale přístup některých mladých maminek k očkování. Jsou případy, kdy totiž matky odmítají své děti očkovat proti nemocem, které v minulosti byly velmi nebezpečné. “Když matka odmítá nechat dítě očkovat, přestože, to očkování je stokrát méně škodlivé, než to onemocnění. Tak by měla podepsat nějaký papír, že v případě až to dítě dostane, tak ona zaplatí kompletně veškeré výlohy. Protože, proč by se to mělo pak platit z pojištění lidí, kteří dbají na rady lékařů co se týče očkování,” uvedl Pirk. V medicíně je totiž vše pečlivě kontrolováno, zkoušeno a na očkování platí velmi přísná kritéria, takže podle přednosty není důvod některá očkování odmítat.