Vyhledávání
Připomeňte si Gottovy nejslavnější písně! Nejvíc hitů mistrovi složil Karel Svoboda
Ve věku 80 let zemřel 1. října 2019 krátce před půlnocí Karel Gott. Nejslavnější český zpěvák populární hudby zemřel doma v kruhu své rodiny.
“S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera (v úterý), krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,” sdělila Gottová.
Po legendárním zpěvákovi zůstalo fanouškům na tři sta alb a dva tisíce písní v různých jazycích. Napsala je pro něj řada textařů a skladatelů, někteří však v mistrově repertoáru zaujali zvláštní místo. Mezi Gottovy dvorní skladatele se zařadil například Karel Svoboda (†68). Kdo další stojí za mistrovými hity?
Připomeňte si některé nejslavnější písně a jejich autory s námi:
BEATLES (1980; hudba Karel Svoboda/text Eduard Krečmar) – Svoboda se stal Gottovým “dvorním skladatelem”, který pro něj složil na 70 písní (kromě uvedených hitů dále písně Jdi za štěstím, Mistrál, Paganini, Mám zlatej důl nebo Nápoj lásky č. 10).
BUM, BUM, BUM (1966; Karel Gott, Ladislav Štaidl/Jiří Štaidl) – Píseň pětkrát vyhrála v rozhlasové soutěži Dvanáct na houpačce.
ČAS RŮŽÍ (DELILAH, 1968; Leslie Reed/Rostislav Černý)
ČAU, LÁSKO (1986; Karel Svoboda/Karel Šíp) – Duet se zpěvačkou Marcelou Holanovou.
HEJ, PÁNI KONŠELÉ (1969; Jaromír Klempíř/Jiří Štaidl) – Píseň získala bronzovou lyru na Mezinárodním festivalu Bratislavská lyra; text následně pranýřoval prezident Gustáv Husák.
JE JAKÁ JE (Sereno é, 1975; Drupi/Zdeněk Borovec)
KÁVU SI OSLADÍM (1972; Ladislav Štaidl/Jiří Štaidl) – Z roku 1973 pak pochází německá verze Ein Stückchen Zucker mehr a o rok později Gott nazpíval i verzi anglickou I’ll Sugar Cofee More.
KDEPAK, TY PTÁČKU, HNÍZDO MÁŠ? (1973; Karel Svoboda/Jiří Štaidl) – Ústřední melodie k česko-německé filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou. Jiří Štaidl se měsíc před premiérou filmu (v listopadu 1973) zabil při autonehodě.
KDYŽ JSEM JÁ BYL TENKRÁT KLUK (Hier encore, 1971; Charles Aznavour/Jiří Štaidl)
KDYŽ MUŽ SE ŽENOU SNÍDÁ (1992; Pavol Habera/Karel Šíp)
LADY CARNEVAL (1968; Karel Svoboda/Jiří Štaidl) – Píseň vznikla pro festival Zlatý kohout, na němž s ní Gott v brazilském Riu de Janeiro získal deváté místo a jednu z devíti Zlatých medailí festivalu. Hit má dnes přes 30 jazykových verzí od různých interpretů.
MARIA (1964; Leonard Bernstein/Jiří Aplt ) – Píseň převzatá z muzikálu West Side Story. Podle statistiky Supraphonu má tato píseň v Gottově repertoáru nejvíce verzí – šest (například z roku 1964 či 1986).
OČI SNĚHEM ZAVÁTÉ (1964, 1987; Jiří Šlitr/Jiří Suchý) – Píseň Gottovi pomohla k získání prvního Zlatého slavíka.
PRETTY WOMAN (1998; Roy Orbison/Miloš Skalka)
RÁNO JEDU DÁL (1981; Ladislav Štaidl/Miroslav Černý)
SRDCE NEHASNOU (2019; Richard Krajčo/Petr Harazin) – Duet s dcerou Charlotte Ellou Gottovou; videoklip k poslednímu hitu má aktuálně přes 14 milionů zhlédnutí.
TO MUSÍM ZVLÁDNOUT SÁM (1984; Jiří Zmožek/Zdeněk Rytíř)
VČELKA MÁJA (Biene Maja, 1985; Karel Svoboda/Zdeněk Rytíř) – Velmi populární píseň ke stejnojmennému animovanému seriálu z japonsko-německo-rakouské koprodukce (1975). Gott nazpíval znělku k české, slovenské a německé verzi. Svobodova hudba byla použita také pro francouzskou, portugalskou, finskou či nizozemskou verzi.
ZŮSTANU SVŮJ (Du wirst es sein, 1986; Peter Griffin/Zdeněk Rytíř)
ZVONKY ŠTĚSTÍ (1984; Jiří Zmožek/Zdeněk Rytíř) – Duet, který Gott nazpíval původně pro předvánoční televizní pořad Na výsluní s tehdy dvanáctiletou Darinou Rolincovou. V roce 1985 bodovala německá verze Fang das Licht v hitparádách v Německu i Rakousku.