GALERIE: Polské výrobky v českých obchodech, které klamaly zákazníka. Je jich více jak stovka!
12. února 2019·Články·Lukáš Vaněk Zdroj: Ministerstvo zemědělství/facebook
Ministerstvo zemědělství v souvislosti s aférou hovězího masa z Polska zveřejnilo na své facebookové stránce více jak 130 potravin, u kterých během deseti let laboratorní testy potvrdily klamání zákazníka.
“Technická posypová sůl, zakázaný fenylbutazon v koňském mase, antibiotika v kuřecím mase, nebezpečný fipronil ve vejcích, pesticidy v ovoci a zelenině. To jsou jen některé velké skandály s polskými potravinami. Podívejte se na přehled dalších potravinových kauz, které potravinoví inspektoři a veterináři u nás objevili.” uvedl resort na facebooku.
V naší galerii se můžete podívat o jaké potraviny se přesně jednalo.
-
2017, Kebab, Veterináři zakázali uvádět do oběhu 150 kg kebabu, který obsahoval nepovolené přídatné látky.
-
2017, Sýr, Výrobek obsahoval více soli, než bylo uvedeno na obale.
-
2012, Kakao, Laboratorní analýzou bylo prokázáno, že stoprocentní kakaový prášek obsahuje maximálně 80 % kakaa. Doplňujícím testem na obsah triptamide kyseliny lignocerové bylo dále prokázáno, že chybějící kakao bylo nahrazeno přidáním dřevité hmoty z drcených kakaových slupek.
-
2018, Máslo , Máslo obsahovalo více vody, než je povoleno příslušným právním předpisem.
-
2013, Oplatky, Laboratorní analýza u předmětné potraviny prokázala přítomnost arašídů v množství 2 324 miligramů na 1 kilogram. Tato hodnota překračuje přibližně stonásobně maximální uznatelné množství pro stopový výskyt arašídů. Jedná o potravinu klamavě označenou, která může osobám s alergií na arašídy způsobit závažné zdravotní komplikace.
-
2012, Čaj, Ve výrobku bylo zjištěno překročení maximálního limitu reziduí pesticidu propargite.
-
2016, Konzerva s krůtím masem, Výrobce na obalu deklaroval obsah masa 59 %, laboratorní rozbor ale určil skutečný obsah masa na 46,7 % a informace na obalu potraviny tak byla klamavá.
-
2010, Tresčí játra, Díky laboratorním testům potravinoví inspektoři zjistili hned v několika výrobcích nadlimitní množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů.
-
2016, Trubičky, Ve výrobku byla zjištěna přítomnost arašídů v množství, které již není možné považovat za stopové.
-
2018, Párky, Ve výrobku byl zjištěn vyšší obsah soli (o 31,4 %), než bylo deklarováno na obale výrobku.
-
2010, Tresčí játra, Díky laboratorním testům potravinoví inspektoři zjistili hned v několika výrobcích nadlimitní množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů.
-
2010, Tresčí játra, Díky laboratorním testům potravinoví inspektoři zjistili hned v několika výrobcích nadlimitní množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů.
-
2015, Sušenky, Výrobek obsahoval arašídy v množství větším než pouze stopovém. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace.
-
2017, Vepřový gyros, Polotvar v množství 90 kg obsahoval nepovolené přídatné látky polyfosfáty.
-
2016, Kakao, Produkt uváděl spotřebitele v omyl ohledně množství vitamínů ve výrobku a nedodržel povinnost ohledně značení alergenů.
-
2017, Kapusta, V kapustě byl překročen maximální limit reziduí pesticidu – flonicamid.
-
2013, Paštika, Falšované paštiky obsahovaly sójovou bílkovinu, kterou výrobce neuvedl ve složení na obalu. Produkty jsou nebezpečné pro osoby s alergií na sóju.
-
2014, Párky, Laboratorní analýza prokázala u potraviny přítomnost alergenu sója v množství 5 061 miligramů na kilogram. Vzhledem ke skutečnosti, že přítomnost sóji nebyla na obalu vyznačena, jedná se o potravinu, která může ohrozit zdraví osob s alergií na uvedenou složku. Zjištěné množství sóji dále významně překračuje koncentraci, kterou by bylo možné považovat za neúmyslnou technologickou chybu při výrobě.
-
2018, Pekingské zelí, Laboratorní rozbor SZPI potvrdil kontaminaci pesticidem flonicamid v množství 0,1 mg/kg. Příslušný právní předpis přitom stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost flonicamidu na 0,03 mg/kg. Flonicamid je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.
-
2018, Sýr, Rozbor prokázal vyšší než deklarovaný obsah soli.
-
2011, Meruňkový džem, Podle inspektorů SZPI džem obsahoval výrazně méně ovoce, než bylo deklarováno na obalu.
-
2015, Máslo, Výrobek obsahoval méně mléčného tuku, než bylo uvedeno na obale a než je stanoveno pro máslo v příslušném právním předpise. Zároveň výrobek obsahoval více vody, než je stanoveno pro máslo v příslušném právním předpise.
-
2018, Sleďový salát, U tří ze tří vyšetřovaných vzorků byla zjištěna nižší hmotnost rybího masa ( v rozmezí od 20 % do 44 % méně) než výrobce deklaroval na obale výrobku.
-
2018, Šunková delikatesa hovězí, Výrobce na etiketě deklaroval obsah hovězího masa 31 % a vepřového masa 17 %, přičemž laboratorním rozborem byl zjištěn celkový obsah masa 38,5 % – tedy o 10 % méně.
-
2018, Kapusta, Kontaminaci pesticidem chlorpyrifos v množství 0,16 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální povolený limit pro přítomnost chlorpyrifosu na 0,01 mg/kg. Chlorpyrifos je insekticid, který se používá jako ochrana rostlin proti hmyzím škůdcům.
-
2017, Kuřecí kebab, Nepovolené použití glutamátu sodného v zásilce o hmotnosti 4 965 kg.
-
2016, Sýr, U části balení byla zjištěna nižší hmotnost sýra, než bylo uvedeno na obale výrobku.
-
2016, Kakao, Na základě laboratorního rozboru potravinářská inspekce stanovila obsah kakaového prášku v nápoji na 6,84 %, výrobce ale na obalu nápoje uvedl informaci: nízkotučný kakaový prášek: 11 %.
-
2018, Bonbóny, Výrobek obsahoval barvivo chinolinovou žluť (E 104) v množství převyšujícím povolený limit.
-
2017, Čokoláda, Při interní kontrole společnosti Kaufland Česká republika byly v některých výrobcích zjištěny bakterie rodu Salmonella.
-
2018, Maso se šunkou, Na etiketě potraviny byla uvedena informace 86 % masa, laboratorním rozborem byl u několika šarží zjištěn různý obsah masa, a to 68,7 %, 71,5 %, 66,9 %.
-
2016, Párky, Obsah tuku ve výrobku byl vyšší, než bylo uvedeno na obale.
-
2010, Tresčí játra, Díky laboratorním testům potravinoví inspektoři zjistili hned v několika výrobcích nadlimitní množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů.
-
2017, Špenát, V potravině byla prokázána přítomnost patogenního mikroorganismu Salmonella, který způsobuje onemocnění salmonelózu.
-
2018, Sýr, Nižší než deklarovaný podíl sušiny na hmotnosti. Sušina a tuk v sušině patří ke klíčovým parametrům jakosti sýrů a je-li skutečný podíl sušiny nebo tuku v sušině nižší, než kolik uvádí výrobce na obalu, jedná se klamání spotřebitele.
-
2012, Kysané zelí, Výrobek nevyhověl ve znaku obsah kyseliny mravenčí, který byl v odebraném vzorku zjištěn v množství 1780 mg/kg. Kyselina mravenčí není povolena, výrobek byl proto vyhodnocen jako nevhodný k lidské spotřebě z důvodu kontaminace cizorodou látkou.
-
2017, Pekingské zelí, V zelí byl překročen maximální limit reziduí pesticidů.
-
2017, Tvarohový dezert, Obsah sušiny ve výrobku byl nižší, než bylo uvedeno na obale.
-
2013, Sušenky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci z Polska, která identifikuje potraviny, u nichž existuje významné riziko, že jsou kontaminovány cizorodou látkou – jedem na hlodavce.
-
2012, Vaječná moučka v potravině, Výsledky laboratorních testů v surovině, sušených vejcích, potvrdily přítomnost bakterií Salmonelly. Polské dozorové orgány vložily informace do systému rychlého varování s téměř dvouměsíčním zpožděním.
-
2016, Jablka, Laboratorní analýza prokázala přítomnost pesticidu v nadlimitním množství 0,076 mg/kg, přičemž legislativně přípustná hranice činí 0,01 mg/kg.
-
2017, Ovocná náplň do pečiva, Laboratorní rozbor SZPI potvrdil, že v náplni byl nižší obsah jablek, než který byl deklarován na obalu potraviny. Na obalu výrobce uvedl „85 g ovoce na 100 g produktu“, ve skutečnosti ale výrobek obsahoval pouze 46 g ovoce / 100 g, tj. přibližně polovinu množství uvedeného na obalu výrobcem.
-
2016, Žvýkací bonbóny, Výrobek obsahoval barvivo brilantní modř FCF (E 133), které nebylo uvedeno ve složení na obale výrobku.
-
2014, Mrkev, Zjištěno překročení limitu pro olovo a kadmium.
-
2016, Losos, Ve výrobku byla zjištěna přítomnost parazita Anisakis sp. Tento parazit způsobuje onemocnění zvané anisakióza.
-
2016, Kuřecí maso, Veterináři v odebraném vzorku zjistili nevyhovující poměr vody a bílkovin. Jednalo se o zásilku o celkové hmotnosti 300 kg.
-
2014, Med, Přidání barviva karamel E150d (nepovolená složka slouží k dobarvení světlých a ředěných medů). Obsahoval amoniak – sulfitový.
-
2016, Šunková delikatesa krutí, Výrobce na obalu uvedl ve složení pouze krůtí maso, laboratorní analýza ale potvrdila i přítomnost nedeklarovaného masa vepřového a informace na obalu tak uváděla spotřebitele v omyl ohledně druhu použitého masa.
-
2016, Jablka, Jablka odrůdy Golden Delicious. Rozbor laboratoře SZPI ve vzorku jablek prokázal přítomnost pesticidu chlorpyrifos v množství 0,084 mikrogramu na kilogram (mg/kg), což více než osminásobně překračuje zákonem stanovený limit 0,01 mg/kg.
-
2016, Sýr, Výrobek obsahoval více soli, než bylo uvedeno na obale.
-
2010, Zmrzlina, Laboratoře SZPI potvrdily přítomnost arašídů, jejichž obsah však nebyl deklarován ve složení potraviny. Arašídy stejně jako všechny suché skořápkové plody (mandle, kešu, vlašské ořechy, lískové ořechy, kešu ořechy, para ořechy a pistácie atd.) patří mezi alergenní složky a jako takové musí být vyznačeny ve složení potraviny.
-
2013, Sušenky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci z Polska, která identifikuje potraviny, u nichž existuje významné riziko, že jsou kontaminovány cizorodou látkou – jedem na hlodavce.
-
2016, Vepřové maso, Laboratorním rozborem Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella.
-
2013, Kuřecí maso, Potravinoví inspektoři zjistili dvou až trojnásobné překročení limitu pro výskyt rezidua antibiotika doxycyklin.
-
2017, Vafle, Laboratorní rozbor SZPI v potravině prokázal přítomnost alergenu arašídy v koncentraci 253 miligramů na kilogram (mg/kg). Výrobce na obal potraviny uvedl: „Výrobek může obsahovat stopy skořápkových plodů a arašídů.“, přičemž v laboratoři naměřená hodnota je vyšší, než nezáměrná křížová kontaminace při dodržení pravidel správné výrobní praxe. Konzumace potraviny s vyšší než deklarovanou přítomností alergenů může způsobit zdravotní komplikace osobě s alergií nebo intolerancí na příslušnou alergenní složku.
-
2017, Kuřecí řízky , Veterináři zjistili přítomnost nebezpečných baktérií rodu Salmonella v zásilce 300 kg.
-
2017, Hovězí mleté maso, Analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella.
-
2016, Salám, Výrobek obsahoval více tuku, než bylo uvedeno na obale.
-
2013, Sušenky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci z Polska, která identifikuje potraviny, u nichž existuje významné riziko, že jsou kontaminovány cizorodou látkou – jedem na hlodavce.
-
2018, Jablka, Jablka červená Šampión. Výsledek analýzy z akreditované laboratoře SZPI aktuálně potvrdil nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos. Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu chlorpyrifos 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg) vzorek překročil více než 7x, laboratoř naměřila hodnotu 0,075 mg/kg.
-
2018, Jablka, Výsledky z akreditované laboratoře SZPI aktuálně potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu bifenthrin v šarži Jablek zelených, odrůda Golden Delicious. Nejvyšší povolený limit pro přítomnost pesticidu bifenthrin je pro jablka 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), rozbor ale potvrdil přítomnost pesticidu v množství 0,062 mg/kg.
-
2013, Kuřecí prsní řízky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila vyšší podíl vody, než povoluje příslušná legislativa.
-
2016, Veterinární prohlídka ve zvěřinovém závodě odhalila nebezpečného parazita svalovce v těle divočáka dovezeného z Polska.
-
2016, Treska aljašská, Výrobce na obalu ve složení uvedl: filety z tresky aljašské 100 %, laboratorní rozbor SZPI ale potvrdil obsah masa 73,7 %. Označení potraviny je proto nepravdivé z hlediska složení a porušuje evropské potravinářské právo.
-
2016, Tavený sýr, Více soli. Deklarace obsahu soli byla 2,00 g/100 g, přičemž analýza prokázala hodnotu 3,39 g soli/100 g výrobku.
-
2014, Okurky salátové, Překročení limitu na obsah pesticidů. Analýza prokázala přítomnost v EU nepovoleného pesticidu pro ošetření plodové zeleniny – dinotefuranu a zelenina tak byla ošetřena nelegálním způsobem.
-
2017, Šproty v rajčatové omáčce, Výrobek obsahoval méně masa, než bylo deklarováno na obale.
-
2012, Sušenky, Výrobek měl v názvu uvedeno „máslové lístky“, ve složení na obalu však máslo zcela chybělo a dle označení byl použit margarín a rostlinný tuk. Tím, že název potraviny neodpovídal jejímu složení, se podle potravinového práva jedná o uvádění spotřebitele v omyl.
-
2011, Jahodový džem, Podle inspektorů SZPI džem obsahoval výrazně méně ovoce, než bylo deklarováno na obalu.
-
2012, Kvašené okurky, Výrobek nevyhověl ve znaku obsah kyseliny mravenčí, který byl v odebraném vzorku zjištěn v množství 710 mg/kg. Kyselina mravenčí je konzervační látka, v potravinářství je ale zakázána.
-
2017, Kečup, Laboratorní analýza prokázala obsah rajčat v množství 70 g použitých na výrobu 100 g kečupu oproti výrobcem na obalu uvedené informaci: „Na přípravu 100 g výrobku bylo použito 140 g rajčat.“ Spotřebitelé tak byli klamání o obsahu složky, která byla použita k výrobě potraviny v polovičním množství oproti údaji uvedenému na obalu.
-
2016, Státní veterinární správa na základě zprávy z evropského systému rychlého varování RASFF zakázala prodej 3,5 milionu polských vajec, které mohly obsahovat bakterie salmonelózy.
-
2011, Švestková povidla, Švestková povidla nemohla být uvedena do oběhu, protože obsahovala úlomky pecek včetně stopky. Podle právních předpisů nebyla vhodná k lidské spotřebě, protože potraviny nesmí být kontaminovány cizorodými nebo jinými látkami.
-
2016, Jahodové želé, Zjištění nedeklarovaného výskytu mléčné bílkoviny. Výskyt mléčné bílkoviny v potravině bez řádného vyznačení tohoto alergenu na obalu může ohrozit zdraví osob s intolerancí nebo alergií na mléčnou bílkovinu.
-
2014, Rajčata, 3 šarže překročily limit na obsah pesticidů. Analýza prokázala přítomnost v EU nepovoleného pesticidu pro ošetření plodové zeleniny – dinotefuranu a zelenina tak byla ošetřena nelegálním způsobem.
-
2018, Čaj, Laboratorní analýza v akreditované laboratoři SZPI potvrdila přítomnost atropinu v množství 213 μg/kg a skopolaminu v množství 44,7 μg/kg. Atropin a skopolamin jsou tropanové alkaloidy se známými negativními účinky na lidské zdraví a nesmějí být v potravinách přítomny.
-
2013, Paštika, Na obalu výrobce uvádí: podíl drůbežího masa min. 50 %, tuk min. 35 %. Laboratorní analýza u uvedené šarže prokázala přítomnost masa v objemu 33,5 % a obsah tuku v objemu 16,3 %. Potravina je označena klamavými údaji a inspekce předmětnou šarži zakázala uvádět do oběhu.
-
2018, Masný výrobek, Výrobek obsahoval méně masa, než bylo uvedeno na obale. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace o složení výrobku.
-
2018, Masná konzerva, Masný výrobek na etiketě deklaroval obsah kuřecího masa 59 %, ve skutečnosti však konzerva obsahovala pouze 47,7 % kuřecího masa, tedy o téměř 12 % méně.
-
2016, Vepřové maso, Výrobce na obalu uvedl obsah masa v hodnotě 89 %, laboratorní analýza ale stanovila podíl masa na 77,1 %, etiketa tak klamal spotřebitele ohledně skutečného obsahu masa.
-
2017, Jablka, Jablka odrůdy Prince. Právní předpisy stanovují maximální limit pesticidu chlorpyrifos na 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), laboratorní rozbor ale potvrdil šestkrát vyšší koncentraci v množství 0,066 mg/kg.
-
2016, Oplatky, U oplatků bylo analýzou zjištěno mnohonásobně vyšší množství arašídů, než bylo uváděno na obale prostřednictvím deklarované informace „může obsahovat arašídy“. Vzhledem k zjištěným hodnotám arašídů v množství 246 mg/kg, vzniká riziko zdravotních komplikací u osob trpících alergii na arašídy.
-
2012, Bezlepkové křupky, Produkt nevyhověl z hlediska přítomnosti lepku, který byl analýzou v odebraném vzorku zjištěn v množství 31,6 mg/kg. Lepek je významný alergen a jeho nevědomé požití celiakem může vyvolat vážné zdravotní komplikace.
-
2013, Koňské maso, Veterináři objevili výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě.
-
2017, Čaj, Laboratorní analýza SZPI u předmětné šarže prokázala přítomnost tzv. tropanových alkaloidů – atropinu v množství 72 mikrogramů na kilogram (μg/kg) a skopolaminu v množství 23 μg/kg.
-
2016, Krutí maso, Analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella.
-
2017, Sýr, Výrobek obsahoval více soli, než bylo uvedeno na obale.
-
2015, Špenát, Obsah dusičnanů v potravině byl větší, než připouští příslušný právní předpis.
-
2013, Sušenky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci z Polska, která identifikuje potraviny, u nichž existuje významné riziko, že jsou kontaminovány cizorodou látkou – jedem na hlodavce.
-
2017, Kečup, Výrobce na obal uvedl: „100 g kečupu bylo vyrobeno z 205 g rajčat“ (pozn.: 100 g hotového kečupu z 205 g syrových rajčat). Laboratorní rozbor SZPI ale potvrdil přítomnost rajčat pouze v množství 152 g rajčat na 100 g kečupu.
-
2014, Rybí prsty, Ve výrobku bylo pouze 25,7 % rybího masa, přestože na obale bylo uvedeno: “Složení: mořská ryba 36 %”.
-
2015, Sušenka, Ve výrobku byla zjištěna přítomnost arašídů v množství mnohonásobně větším než pouze stopovém.
-
2018|, Jablka, Jablka červená Gloster. Rozbor laboratoře SZPI potvrdil kontaminaci propargitem v koncentraci 0,043 mg/kg. Používání propargitu k ochraně rostlin je na území EU zakázáno pro jeho nežádoucí vedlejší účinky.
-
2017, Vepřové maso, Jedno balení výrobku obsahovalo nežádoucí příměs, a to kousek plastové fólie světle modré barvy o velikosti cca 12 mm.
-
2013, Kuřecí prsní řízky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila vyšší podíl vody, než povoluje příslušná legislativa.
-
2008, Borůvkový džem, Prokázána přítomnost látek dokazujících, že pro výrobu borůvkového džemu bylo použito i jiné ovoce.
-
2018, Maso ve vlastní šťávě, Na etiketě potraviny byla uvedena informace 89 % masa, laboratorním rozborem byl zjištěn u jedné šarže obsah masa 69,3 %, u další šarže 73,4 %.
-
2016, Chléb, Na povrchu se vyskytovala plíseň viditelná pouhým okem. Chuť a vůně výrobku byly nakyslé a po plísni. Výrobek neměl prošlé datum minimální trvanlivosti.
-
2016, Turistická konzerva, Výrobek obsahoval více soli, než bylo uvedeno na obale.
-
2017, Čokoláda, Při interní kontrole společnosti Kaufland Česká republika byly v některých výrobcích zjištěny bakterie rodu Salmonella.
-
2018, Bonbóny, Výrobek obsahoval syntetická barviva – chinolinová žluť (E 104), žluť SY (E 110), tartrazin (E 102), ponceau 4R, brilantní modř FCF (E 133) – která nebyla uvedena ve složení.
-
2012, Kakao, Výrobek nevyhověl z hlediska obsahu kakaového prášku. Testované vzorky obsahovaly o přibližně 20 % méně kakaa oproti údajům uvedeným na obalu, čímž se výrobce dopustil klamání spotřebitele. SZPI zjistila falšování u jmenovaného nápoje opakovaně. Inspekce v minulosti prokázala, že polský výrobce kakaový prášek nahrazoval levnější sacharózou a distributor musel nevyhovující šarži koncem roku 2011 stáhnout ze své obchodní sítě.
-
2011
Platýs
Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla v úředně odebraném vzorku halibuta, uzeného studeným kouřem, bakterie listeria monocytogenes.
-
2017, Hovězí a drůbeží maso
2 tuny hovězího a 3 tuny drůbežího masa nebyly oznámeny veterinární správě nejméně 24 hodin před příchodem do provozovny.
-
2013, Kuřecí maso, Státní zemědělská a potravinářská inspekce zahájila mimořádnou kontrolní akci v prodejní síti se zaměřením na obsah reziduí antibiotik v drůbeži, zejména v kuřecím mase původem z Polska. SZPI tak reagovala na zjištění dozorových orgánů na Slovensku a na zprávy z polských médií, která přinesla informaci, že řada drůbežích farem v Polsku používá farmaka nelegální v Evropské unii, nebo legální farmaka používá způsobem, který nezaručí, že koncentrace reziduí antibiotik ve výsledném produktu vyhoví zákonným limitům.
-
2017, Krutí separát, Státní veterinární správa vrátila do Polska 9,5 tun zmrazeného krůtího separátu kvůli nevyhovující teplotě přepravy. Inspektoři naměřili -2 °C, přičemž podmínky skladování vyžadují dodržení nižší skladovací teploty -18 °C, a to i v průběhu celé přepravy.
-
2017, Kuřecí maso, Na českém trhu se objevila zásilka 3,6 tun chlazeného kuřecího masa obsahující bakterie Salmonella.
-
2017, Gyros a špíz, Výrobky obsahovaly látky, jejichž použití pro tento druh produktů evropská legislativa nepovoluje. Navíc jejich přítomnost nebyla na etiketách uvedena. Jednalo se o fosforečnany zvyšující vaznost masa pro přidanou vodu a dále zvýrazňovač chuti – kyselinu glutamovou.
-
2012, Zmrzlina, Mražený krém má na obalu uvedeno “může obsahovat stopové množství jiných suchých skořápkových plodů a arašídů”. Laboratorní analýza prokázala přítomnost arašídů v množství 252mg/kg, což cca desetinásobně překračuje akceptovatelnou míru pro stopový výskyt. Arašídy jsou významný alergen a nevědomé požití alergikem může způsobit závažné zdravotní komplikace.
-
2012, Technická sůl, V uzených výrobcích – klobásách, šunce, v rybích konzervách, chlebu a pečivu se objevila posypová sůl. Šlo celkem o tisíce tun potravin.
-
2013, Sušenky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci z Polska, která identifikuje potraviny, u nichž existuje významné riziko, že jsou kontaminovány cizorodou látkou – jedem na hlodavce.
-
2017, Sýr, V nutričním parametru sůl neodpovídal údaji uvedenému na etiketě výrobku, kde výrobce deklaroval obsah soli 1,25 g/100 g, laboratorním vyšetřením však bylo zjištěno 2,03 g soli ve 100 g výrobku.
-
2013, Drůbeží hamburger, Laboratorní analýza u předmětné šarže potraviny prokázala přítomnost nedeklarované přídatné látky polyfosfát (P205) v množství 1 107 mg/kg.
-
2017, Sleďové filety, Výrobek měl nižší obsah rybího masa (o 10,6 % méně), než bylo uvedeno na obale.
-
2018, Jablka, jablek odrůdy Idared. Výsledky z akreditované laboratoře SZPI aktuálně potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Idared. Maximální povolený limit pro přítomnost pesticidu chlorpyrifos je u předmětné komodity 0,01 miligramů na kilogram (mg/kg), rozbor ale potvrdil přítomnost pesticidu v množství 0,19 mg/kg.
-
2013, Paštika, Falšované paštiky obsahovaly sójovou bílkovinu, kterou výrobce neuvedl ve složení na obalu. Produkty jsou nebezpečné pro osoby s alergií na sóju.
-
2016, Minipárečky, Výrobce na obalu mj. uvedl: „Složení: Vepřové maso z kýty 93 %, …“, laboratorní rozbor dusíkovou metodou ale prokázal přítomnost masa pouze v hodnotě 78,2 % a uvedením nepravdivého údaje došlo ke klamání spotřebitele.
-
2018, Kečup, Informace na obalu potraviny sdělovala mj. spotřebiteli: 100 g kečupu bylo vyrobeno z 220 g rajčat (pozn.: 100 g hotové potraviny bylo vyrobeno z 220 g syrových rajčat). Laboratorní analýza ale prokázala obsah rajčat v množství pouze 152 g použitých na výrobu 100 g kečupu.
-
2011, Pudinkový dezert, Inspektoři SZPI na povrchu uvedené potraviny zjistili výskyt plísně.
-
2016, Kuřecí šunka, Výrobce se dopustil klamání spotřebitele prostřednictvím informace na obalu, kde uváděl 89 % obsahu masa, avšak laboratorní analýza stanovila pouhých 79,2 %.
-
2016, Šunková delikatesa kuřecí, Výrobce na obalu uvedl ve složení pouze kuřecí maso, laboratorní analýza ale potvrdila i přítomnost nedeklarovaného masa vepřového a informace na obalu tak uváděla spotřebitele v omyl ohledně druhu použitého masa.
-
2018, Květák, Laboratorní rozbor SZPI potvrdil nadlimitní přítomnost tří druhů pesticidů: (1.) flonicamid – zjištěná koncentrace 0,15 miligramů na kilogram (mg/kg), limit 0,03 mg/kg; (2.) methomyl – zjištěná koncentrace 0,029 mg/kg, limit 0,01 mg/kg; (3.) tebuconazole – zjištěná koncentrace 0,34 mg/kd, limit 0,05 mg/kg.
-
2017, Zakysaná smetana, Výrobce deklaruje na obalu obsah tuku 18 %, laboratorním vyšetřením byl zjištěn obsah tuku ve výrobku pouze 16,12 %.
-
2013, Piškoty s meruňkovým želé, Laboratorní analýza u předmětné šarže potraviny potvrdila přítomnost alergenu mléčná bílkovina v koncentraci 53 miligramů na kilogram. Vzhledem k tomu, že výrobce nevyznačil přítomnost alergenní látky na obalu, jedná se o potravinu škodlivou pro zdraví, která představuje riziko pro osoby s alergií na mléčnou bílkovinu.
-
2013, Paštika, Předmětné šarže potraviny laboratorní analýza prokázala přítomnost alergenu sójová bílkovina, přičemž tato skutečnost nebyla uvedena na obalu. Jedná se proto o potravinu nebezpečnou pro osoby s alergií na sóju podle nařízení.
-
2017, Čaj, V čaji byla zjištěna přítomnost tropanových alkaloidů atropinu a skopalaminu. Výrobek může vyvolat akutní zdravotní obtíže zejména u citlivých jedinců.
-
2012, Sušenky, Státní zemědělská a potravinářská inspekce u potraviny zjistila neobvykle vysoký výskyt nedeklarovaných alergenů. Laboratorní analýzou odebraného vzorku bylo prokázáno, že arašídy jsou v sušenkách přítomny v koncentraci přes 8 000 mg/kg, což o několik řádů překračuje tolerovatelné množství pro stopový výskyt. Arašídy jsou silný alergen a jeho nevědomé požití alergikem může vyvolat velmi závažné zdravotní komplikace.
-
2013, Žampiony, Laboratorní analýza prokázala u předmětné šarže (tunové zásilky) koncentraci pesticidů carbendazimu a benomylu v množství 3,7 mg/kg.
-
2018, Jablka, Výsledky z akreditované laboratoře SZPI potvrdily nadlimitní přítomnost pesticidu chlorpyrifos v šarži nebalených jablek odrůdy Gala. Jablka obsahovala rezidua pesticidu chlorpyrifos v množství 0,20 mg/kg, což je dvacetinásobek maximálního povoleného limitu, který dle předpisů činí 0,01 mg/kg.
-
2016, Kapusta, V kapustě byl překročen maximální limit reziduí pesticidu flonicamidu.
-
2018, Jablka, Inspektoři SZPI zjistili nevyhovující šarži nebalených jablek odrůdy Golden Delicius. Laboratoř SZPI u předmětné šarže prokázala přítomnost pesticidu propargite v množství 0,36 miligramů na kilogram (mg/ kg). Používání propargitu k ochraně rostlin je na území EU zakázáno pro jeho nežádoucí vedlejší účinky.
-
2018, Masný výrobek, Výrobek obsahoval méně masa, než bylo uvedeno na obale. Spotřebiteli tak byla poskytnuta zavádějící informace o složení výrobku.
-
2010, Tresčí játra, Díky laboratorním testům potravinoví inspektoři zjistili hned v několika výrobcích nadlimitní množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů.
-
2016, Vepřové mleté maso, Laboratorní analýza u výrobku potvrdila kontaminaci bakteriemi rodu Salmonella.
Články - další články