Vyhledávání
Esence Švýcarska
Pokud byste měli možnost navštívit jen jediné město Švýcarska, pak si vyberte Lucern. Toto město s dlouhou historií najdete na břehu půvabného a rozlehlého jezera Vierwaldstättersee, jehož název v překladu vypovídá, že zabíhá do čtyř lesních kantonů. V češtině ho nazýváme Lucernské. Právě tady se Švýcarsko v roce 1291 zrodilo a po stopách jeho dějin se můžete vydat i na několikadenní trek Weg der Schweiz.
Ale zpátky do města Lucern, které vám nabídne vše, co si pod Švýcarskem představujete: hory, jezero i půvabná zákoutí a mosty přes řeku Reuss. Do Lucernu se z Prahy můžete vydat i vlakem nebo přímým autobusem společnosti RegioJet. Na nádraží, které je ve Švýcarsku vždy v centru města, najdete i informační kancelář, kde získáte plán města s vyznačeným okruhem ve dvou variantách – kratší a delší. Pokud máte alespoň dvě hodiny času, využijte větší okruh, jež vás zavede i na věže, které bývaly součástí opevnění a odkud je také jedinečný výhled na město.
Ideálně si ale rezervujte celý den, s výletem do okolí raději dva. Vynechat byste totiž neměli ani plavbu lodí po jezeře. Místní flotila čítá 5 historických kolesových parníků a 14 moderních lodí, na nejnovějším přírůstku do flotily v podobě lodi MS Diamant naleznete dokonce i bazének pro děti. Na lodích si můžete dopřát i gastronomické zážitky – večerní plavbu s fondue, sushi apod.
Cestu lodí si ideálně zapracujte do itineráře vašeho výletu. Nejkratší možná plavba je od nádraží k Verkehrshaus der Schweiz – švýcarskému dopravnímu muzeu, které se po právu honosí titulem nejnavštěvovanější muzeum Švýcarska. Jeho prohlídka zaujme nejen návštěvníky techniky a užijí si ji naplno i děti. Expozice je v několika pavilonech i na volných plochách, obměňuje se a je mimořádně interaktivní. Na prohlídku si rezervujte alespoň 3 hodiny, ale v pohodě tady strávíte i celý den. V letních měsících můžete kombinovat i s osvěžením v jezeře, poblíž muzea se nachází pláž.
Další výlet užijete při cestě na vrchol domovské hory Lucernu – na Pilatus. Ideální je Zlatý okruh – tedy z Lucernu lodí do Alpnachstadu, výjezd nejstrmější zubačkou světa se sklonem 48 % na Pilatus a dolu pak lanovkami do Kriens, odtud městským autobusem č. 1 zpátky k nádraží, kde je i nástupiště lodí. Místo lodi pak můžete volit i variantu s vlakem, takový okruh se nazývá stříbrný. Na vrcholu hory Pilatus si nechte také dost času, minimálně 2 hodiny. Vrcholy, na které můžete z horní stanice zubačky nebo lanovky vystoupat jsou celkem 4 a z každého vás čeká jiný výhled. Bylo by tedy škoda se o některý z nich ochudit.
Vůbec nejlepší je, pokud si tady dopřejete i nocleh, hotely jsou tu dva a zážitek večerního západu slunce s pozorováním kozorožců, kteří se po odjezdu turistů odváží velmi blízko k vyhlídkové terase, se vám nesmazatelně zapíše do paměti. Měli byste také projít dračí stezku zasekanou do skály a navštívit dračí jeskyni pod hotelem. Na ubytované v obou hotelech pak čeká večeře v restauraci, jíž propůjčila své jméno královna Victorie, která navštívila Pilatus hned několikrát. Nabídnou vám zde lucernskou specialitu „Lozärner Chügelipastete“. Jedná se o kalíšek z listového těsta plněný nočky z telecího masa s omáčkou a se zeleninou a jako předkrm se u baru servíruje sýr ze sýrárny u mezistanice zubačky se švýcarským bílým vínem. Lepší začátek večeře si nemůžete přát.
Pro milovníky adrenalinu se nabízí řada aktivit v mezistanici Fräkmüntegg – od stezek korunami stromů, přes lanové parky různých náročností, sjezd po bobové dráze až po možnost přespání ve stanech zavěšených na stromech.
Další výraznou horou nad Lucernským jezerem je Rigi, přezdívaná královna hor, která se pyšní nejstarší zubačkou v Evropě a výlet na ni můžete také absolvovat s pomocí lodní dopravy jako okruh.