Vyhledávání
Čeští turisté se vrací na řecký ostrov Kos! O které destinace ale pořád není zájem?
Z turistických destinací, které se v posledních dvou letech potýkaly s propadem zájmu, se nejrychleji vzpamatoval řecký ostrov Kos. Počty rezervací na léto tam meziročně několikanásobně stouply. Čeští turisté naopak stále nemají zájem o dovolenou v Turecku. Také poptávka po letních zájezdech do Tuniska se zvýšila jen mírně. Vyplývá to z ankety ČTK mezi cestovními kancelářemi.
“Evidujeme více než dvojnásobný počet prodaných zájezdů na řecký ostrov Kos než loni,” řekla ČTK Eva Němečková z cestovní kanceláře FIRO-tour. Kosu nahrává podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mimo jiné to, že velká část nejatraktivnějších ubytovacích kapacit je na léto vyprodaná. “Lidé, kteří chtějí do Řecka a neuspěli v těch tradičních destinacích jako Rhodos nebo Kréta, tak jsou ochotni klidně cestovat na ostrovy, které měly problém (s uprchlíky),” dodal Papež. Od schválení smlouvy o uprchlících mezi Evropskou unií a Tureckem na ostrov příliv utečenců zeslábl. Na Kosu je nyní podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky 2287 běženců.
V případě Turecka byly podle marketingového ředitele Exim tours Stanislava Zímy předprodeje špatné. Ceny zájezdů přitom klesly o desetinu proti loňsku. “U některých hotelů až o 20 procent,” dodal Zíma. Právě Turecko tak podle něj bude dominovat nabídce last minute zájezdů v létě. Za nezájmem Čechů o tuto destinaci je podle Papeže nejasná politická situace po loňském nepovedeném pokusu o vojenský puč.
CK Fischer registruje nejvýraznější růst zájmu u Egypta, meziročně ve stovkách procent. “V posledních letech Egypt výrazně investoval do rekonstrukce hotelů, nové infrastruktury a také bezpečnosti,” uvedl mluvčí Jan Bezděk.
Výběr zahraniční dovolené loni ovlivnily teroristické útoky i uprchlická krize. V roce 2015 vycestovalo podle Českého statistického úřadu na dovolenou do Turecka 162.000 Čechů, do Egypta 117.000 a do Francie 139.000. Za loňský rok už statistici, kvůli nízkému údaji, u těchto zemí počty neuvádí. V případě Tuniska je poslední údaj – 77.000 – z roku 2014.
Zdroj: ČTK