Vyhledávání
Postřižiny slaví 40 let. Roli strýce Pepina měl ztvárnit někdo úplně jiný
Legendární film režiséra Jiřího Menzela (†82) Postřižiny oslavil 40. let od svého vzniku. Snímek vznikl na motivy knihy Bohumila Hrabala (†82) a stal se klasikou, kterou Češi zbožňují. Zajímavosti přinesl Blesk.
Vnady paní pivovarníkové, ukřičený strýc Pepin a přehlídka filmových hvězd se vybaví každému, kdo jednou viděl Postřižiny. Filmoví odborníci je popisují jako nostalgickou vzpomínku na prvorepublikovou idylku nesená na křídlech autobiografického rozjímání. Diváky baví hlavně typický Hrabalův humor a schopnost Jiřího Menzela převést jej na plátna kin.
Postřižin se diváci dočkali před čtyřiceti lety, loni v létě se dočkali digitálně vyčištěné verze. Suchar Francin (inspirovaný Hrabalovým otčímem) tak měl znovu plno práce s pivovarem i svou krásnou ženou, jíž k lumpárnám sváděl jeho bratr Pepin.
Snímek byl nabitý hereckými osobnostmi – Magda Vašáryová, Jiří Schmitzer, Rudolf Hrušínský, Petr Čepek, Oldřich Vízner, Zdeněk Podskalský nebo třeba Miroslav Donutil, pro kterého to byl teprve třetí celovečerní film. „To bylo úžasné. Měl jsem možnost najednou stát vedle pana Hrušínského a dokonce s ním chytat ryby. Čtyři hodiny nejkrásnějšího mlčení, jaké jsem kdy zažil,“ vzpomíná dodnes na roli kočího Martina.
Oblibu u diváků si získal i svérázný, hlučný a řečný strýc Pepin, kterého si zahrál Jaromír Hanzlík. “Z něj vždycky bylo cítit, jak má rád lidi. Chtěl je bavit, ale taky povznést,“ vzpomínal herec na Menzela pro Reflex. Také dodal, že kvůli natáčení přestal kouřit. Zajímavé je, že role původně byla nabídnutá Vladimíru Menšíkovi (†58).
Režisér přiznal, že kdyby nepodepsal takzvanou Antichartu, nikdy by neměl možnost Postřižiny točit. „Nemám špatné svědomí, že jsem ji podepsal. Nevím, proč bych se měl omlouvat, když se neomluvili ti, kteří mne k tomu donutili,“ svěřil Reflexu s tím, že na začátku normalizace byl dlouho odstaven od práce.