Vyhledávání
Britové Karla III. nemilují tolik jako královnu nebo Williama. Je na něm, zda si najde cestu k jejich srdcím, říká historik
Celý svět se ve čtvrtek 8. září zastavil. Z Buckinghamského paláce přišla informace, že ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Novým králem se tak stal její nejstarší syn Karel III. Co všechno ho čeká a jak náročné bude převzít vládu po nejdéle vládnoucím britském panovníkovi? V Press klubu odpovídá historik a znalec britské královské rodiny Martin Kovář.
70 let na trůně. Alžběta II. byla ikonou, milovala ji Velká Británie i celý svět. „Vzpomínám si na její postcovidový vánoční projev, kdy Britům dodávala sílu, byla s nimi tak jako nikdy předtím.Vidím ji nervózní v časech krize s lady Dianou na přelomu srpna září 1997, což je přesně 25 let. Historie je někdy zábavná i krutá navzájem,“ říká Kovář. Podle něj byly určité indicie, že se s královnou něco děje. „Po prodělaném covidu trpěla spoustou blíže nespecifikovaných zdravotních potíží, objevila se s hůlkou. Během oslav platinového výročí nebyla viděna tak často jako se předpokládalo. Velkým signálem bylo, že poslední premiérku Liz Truss nejmenovala v Buckinghamském paláci, ale na hradě Balmoral,“ říká Kovář.
Jmenování proběhlo v úterý. „Vypadala svěží, hůlku skoro nepotřebovala. Byla na sebe tvrdá, ukázněná a plná vůle. Chtěla důstojně jmenovat svého čtrnáctého premiéra, respektive premiérku. Bylo to rychlejší, než jsme všichni čekali a rychlejší, než čekali samotní Britové,“ upozorňuje Kovář s tím, že velká většina Britů nezažila jiného panovníka, než právě Alžbětu. Británie si na odchod královny bude muset zvyknout a pro mnohé to stále ještě je emocionální otřes. „Z našeho pohledu to není úplně snadné pochopit. Můj děda mi vyprávěl, co s Čechy a Slováky udělala smrt T.G. Masaryka. Přitom většina lidí ho na konci roku 1918 neznala a v roce 1937 zemřel. To bylo 19 let, u Alžběty to bylo 70 let. Nejvíce se mi líbilo přirovnání Liz Truss, která řekla, že ať bylo Británii jakkoliv, stalo se cokoliv, prožili s královnou všechno. A teď tu není. Zůstává po ní prázdno. Zvyknou si, časem zůstane na Alžbětu nostalgická vzpomínka, vypadne z toho to, co někteří Britové vnímali jako kontroverzní,“ popisuje historik.
Britové si na Karla III. zvyknou
Britské dějiny se dají rozdělit na dvě éry. První Alžbětínská, tedy zlatý věk a Viktoriánská éra od roku 1837 až 1901. „Nyní končí druhá alžbětinská éra od 1952 do 2022. To budou jednou ta zásadní období moderních britských dějin.“ Sám Kovář přiznává, že operace London Bridge je připravena do posledního detailu, ale pokud to jde, tak si k tomu panovník před smrtí řekne svoje. Nový král Karel III. nebude mít vůbec jednoduchou roli i v tom, že náturou si s matkou nebyli moc podobní. Veřejnost ho navíc v určitém období nevnímala moc pozitivně. „Britové si dlouho nemohli oblíbit vévodkyni Camillu. Od té doby ale uplynulo hodně času, zvykli si, že je následník trůnu, že je ženatý s Camillou. Oba navíc skvěle, a tak trochu nenápadně plní královské povinnosti. Byla to Alžběta, která vyjádřila přání, aby Camilla měla titul královna choť. Po tom všem se Camille i Charlesovi nedostalo takové zadostiučinění, jako když tohle veřejně Alžběta řekla.“
Žádný jiný následník nebyl tak skvěle nachystaný jako právě on. „Britové ho asi nemilují tolik jako milovali královnu nebo Williama s Kate a jejich děti. Dnes ho ale respektují. Teď je jen na něm, jestli najde cestu k jejich srdcím, aby se povinný respekt a úcta změnila v lásku,“ říká Kovář. Myslí si, že Karel III. má k Praze vztah a nevylučoval by tak jeho návštěvu České republiky. „Na začátku bude mít úplně jiné priority, než je návštěva Česka. Ale že by se tu objevil opakovaně, to je vyloučené.“
Alžběta II. byla hlava rodina a určitá firma, což ale není myšleno hanlivě. „Královská rodina a všechno co k ní patřilo, je obrovský byznys. Je to nenápadné, ale slévá se do obrovské řeky. Každý, kdo teď přijede do Londýna, si odveze jeden až několik upomínkových předmětů na Alžbětu II. Je to možná nejlepší byznys ve Velké Británii,“ uzavírá Martin Kovář.