
Vyhledávání
Axl zničil všechno! Ex-manažer Guns N’ Roses promluvil o rozpadu legendární kapely
Guns N’ Roses (Foto: Guns N’ Roses Archiv)
Kultovní rocková kapela Guns N' Roses si od 80. let vydobyla status legendy, ale právě tak rychle, jak hvězda kapely zazářila, se začala i rozpadat. Podle bývalého manažera GN'R Alana Nivena byla příčina jednoduchá – Axl Rose získal nad vším kontrolu. A právě to podle něj zabilo chemii, která z Guns N' Roses dělala rockový fenomén.
V novém rozhovoru pro podcastAppetite for Distortion se Niven ostře pustil do pozdější éry kapely a tvrdil, že album Chinese Democracy z roku 2008 je nejen nudné, ale zároveň podvodně prezentované jako produkt celé kapely. „Největší hřích té desky je, že byla nudná,“řekl Niven. „Ale nazývat ji Guns N’ Roses? To nebylo čestné. Byla to čistě sólovka Axla Rose.“

Niven, který kapelu vedl mezi lety 1986 a 1991, tvrdí, že vše šlo z kopce po tzv. převratu, který podle něj provedli nový manažer Doug Goldstein a právnička Michele Anthony. Výsledkem měly být alba The Spaghetti Incident (1993) a pozdější Chinese Democracy, která Niven označil za projekty naprosto vzdálené duchu klasické sestavy GN’R. „Jakmile Doug a Michele provedli převrat, co jsme z Guns N’ Roses dostali?“ ptá se Niven řečnicky. „Jednu punkovou kompilaci a Axlovo sólové album, co se tvářilo jako GN’R.“
V nejostřejší části rozhovoru se Niven vrací do roku 1986, kdy napětí mezi Axlem a zbytkem kapely už začínalo být znatelné. Citoval památnou větu od tehdejšího kytaristy Izzymu Stradlina: „Má radost z hraní rock’n’rollu skončila v září 1986, když jsem podepsal smlouvu s GN’R. Od té doby to byl jen tlak, úzkost a stres.“
Niven pak popisuje moment z prvního turné GN’R s kapelou The Cult. Přijel do Toronta, právě se ubytoval v hotelu, když za ním bez ohlášení vtrhl Stradlin: „Izzy vypadal vyřízeně, padl na gauč a řekl: ‘Ten parchant nás každý den ničí. Každý zasr… den.’“

Niven se nevyhýbal ani otázce, co by mohlo být, kdyby klasická sestava zůstala pohromadě: „Kdo ví, co všechno mohli napsat za těch 10, 20, 30 let? Jaký vliv mohli mít, kdyby ta chemie zůstala nedotčená?“
Podle něj šlo o čisté převzetí moci, kdy Axlovy ambice převálcovaly týmový duch. A i když Chinese Democracy dnes někteří fanoušci oceňují pro její vrstevnatost a snahu o progres, podle Nivena se z GN’R vytratilo to hlavní – nezkrotná energie a autenticita, která z nich udělala jedinečný fenomén rockové historie. „Od roku 1991 je to sólový projekt Axla Rose. Už to nejsou Guns N’ Roses. A to je ta největší škoda.“