Vyhledávání
Al Pacino slaví osmdesátiny! Malý muž s velkým charismatem dobyl svět
Filmovou slávu přinesla Al Pacinovi postava mafiánského bosse Michaela Corleoneho ve slavném snímku Kmotr. Své charisma a bravurní herecké umění uplatnil od té doby v mnoha rozmanitých rolích a stal se ikonickou postavou ve světě amerického filmu. V sobotu 25. dubna oslaví osmdesátiny.
Alfredo James “Al” Pacino náleží již do druhé generace amerických přistěhovalců, kteří se narodili v USA, italský temperament mu ale zůstal. Mezi americkou hereckou elitou vyniká svou vášní a precizní technikou, kterou si osvojil ve slavném newyorském hereckém studiu Lee Strasberga.
Narodil se na Manhattanu italsko-americkým rodičům, kteří se rozvedli, když byl ještě malý. Matka ho často brávala do kina a když se vrátili, syn si přehrával doma všecky role.
Noci na ulici
Než se dostal ke Strasbergovi do Actors Studia, pracoval jako poslíček, vrátný či poštovní úředník, a občas přespával i na ulici. Pro herce to byla dobrá škola. V roce 1963 vstoupil na divadelní prkna a úspěchy posléze sklízel i na Broadwayi.
Koncem 60. let se poprvé objevil na stříbrném plátně a již jeho druhá role narkomana a dealera ve filmu Panika v Needle Parku mu otevřela cestu ke slávě. Všiml si ho režisér Francis Ford Copolla a nabídl mu roli v mafiánské rodinné sáze Kmotr.
Role nekompromisního a chladnokrevného mafiána nové generace Michaela Corleoneho katapultovala Pacina mezi přední herce a přinesla mu první nominaci na Oscara. Samotný film, který se dočkal dalších dvou pokračování, je většinou kritiků řazen mezi nejlepší snímky všech dob.
Pro mladého herce to byla obrovská zkušenost: “Umíte si vůbec představit, jaké to je točit scénu s Brandem? Když jsem byl dítě, vysedával jsem v kině a sledoval ho ve filmech. A teď s ním točím! Člověče, to je bůh,” cituje Al Pacina internetová stránka imdb.com.
Zlatý fond kinematografie
Úspěch Kmotra otevřel Pacinovi dveře k elitním režisérům a v dalších letech tak natočil sérii filmů, které dnes patří do zlatého fondu světové kinematografie. Byl mimo jiné psychicky labilním tulákem (psychologické drama Strašák), odvážným policistou odhalujícím korupci ve vlastních řadách (Serpico) či bisexuálním zlodějíčkem, kterému se z rukou vymkne přepadení banky (Psí odpoledne). Dva posledně jmenované snímky na motivy skutečných událostí v režii Sidnyeho Lumeta mu vynesly další dvě nominace na Oscara.
V roce 1977 se úspěšně vrátil na Broadway a v 80. letech natočil například slavné kriminální drama Zjizvená tvář s režisérem Brianem de Palmou.
Oscar za Vůni ženy
První pozlacené sošky se konečně dočkal v roce 1993 za roli zahořklého slepého plukovníka ve snímku Vůně ženy. V roce 1995 se před kamerou sešel s další hereckou legendou své generace – Robertem de Nirem. Byl z toho strhující duet dvou hereckých hvězd stojících na opačné straně zákona ve filmu Nelítosný souboj.
V dalších letech natočil například další mafiánské drama Krycí jméno Donnie Brasco, tísnivý thriller z aljašských pustin Insomnie, či třetí pokračování krimikomedie Dannyho parťáci.
Vedle toho Al Pacino zkusil i jiné žánry – v roce 2004 si zahrál v adaptaci klasické divadelní hry Williama Shakespeara Kupec benátský a v roce 2003 se objevil v šestidílné televizní minisérii Andělé v Americe.
Ani ve vyšším věku neztratil tento muž s chraplavým hlasem a hlubokýma tmavýma očima nic ze svých hereckých kvalit. Svědčí o tom mimo jiné Zlatý glóbus, který získal za roli v televizním filmu Doktor Smrt z roku 2010, za roli kontroverzního amerického lékaře a zastánce eutanazie Jacka Kevorkiana.
Mezi hollywoodskými hvězdami vyniká Pacinovo staromládenectví: “Jsem prostě typ, co dává přednost svobodě před manželstvím. Ale to neznamená, že jsem osamělý. Je dobré mít v životě někoho, ke komu se můžete vracet,” tvrdí herec, který miluje černou barvu, Shakespeara a operu. Žil mimo jiné s Diane Keatonovou či Jill Clayburghovou. S učitelkou herectví Jane Tarrantovou má dceru Julii Marii a herečka Beverly D’Angelová mu porodila dvojčata.