Vyhledávání
Drahoš se postaví Zemanovi v boji o Hrad. Politici to vítají, Ovčáček zahájil protiútok
Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš dnes oznámil, že se bude příští rok jako nezávislý kandidát ucházet v přímé volbě o funkci prezidenta republiky. Za hlavní důvod své kandidatury označil obavy o osud demokracie. Své rozhodnutí zveřejnil na besedě v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, odkud pochází.
“Hlavním důvodem mé kandidatury jsou mé obavy o osud novodobé české demokracie. Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,” uvedl v tiskové zprávě Drahoš.
I když nevyužije možnosti stát se kandidátem politické strany či hnutí, lídři některých parlamentních stran už dali najevo, že Drahoš je kvalitní kandidát a důstojný adept na nejvyšší funkci ve státě. Postoje stran jsou sice významným signálem, ale rozhodující slovo budou mít v lednu 2018 voliči.
[totalpoll id=”173863″]
Ve volbách vyzve někdejší šéf akademiků současného prezidenta Miloše Zemana, který oznámil úmysl obhájit mandát na začátku března. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček označil Drahoše na svém twitteru za kandidáta médií a umělý produkt PR. Zeman při ohlášení opětovné kandidatury prohlásil, že na své soupeře nebude útočit a že se nezúčastní žádné předvolební debaty prezidentských kandidátů.
Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. března 2017
O post prezidenta se hodlají ucházet také textař a podnikatel Michal Horáček, lékař a aktivista Marek Hilšer a podnikatel Igor Sládek; ve hře jsou i další jména. Horáček Serveru Info.cz řekl, že Drahoš bude kandidátem politických stran a podporu jim také bude muset vrátit.
Důležité je, že konečně víme, který prezidentský kandidát bude pokorný.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 28. března 2017
Drahoš uvedl, že jde do voleb hlavy státu proto, aby zvítězily hodnoty, které jsou pro každou zem nejdůležitější – pravda, rozum a slušnost. “Není mi lhostejný nárůst extremismu a populismu a jisté občanské apatie vůči základním demokratickým hodnotám,” prohlásil Drahoš při ohlášení kandidatury.
Osmašedesátiletý profesor, jehož oborem bylo chemické inženýrství, skončil minulý týden v čele Akademie věd. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. V čele Akademie věd stál od března 2009.
Předseda opozičního hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík svým kolegům doporučí, aby Drahoše v boji o Hrad podpořili, a bude o tom jednat i s lidovci. Obě strany budou společně kandidovat v říjnových volbách do Sněmovny. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvítal, že se kandidaturou Drahoše okruh kandidátů na prezidenta rozšířil. Lidovci podle něj zatím vlastního kandidáta nechystají.
Lídr ANO Andrej Babiš uvedl, že Drahoše považuje za seriózního člověka. Vládní hnutí se v otázce prezidentské volby bude řídit interním referendem. Stejně jako i sociální demokracie chce vybrat kandidáta ve stranickém referendu. Minimálně část sociálních demokratů má blízko k Zemanovi, část ho naopak odmítá podpořit.
Podpory by se Drahoš mohl dočkat také od TOP 09. “Z těch, kteří zatím svoji kandidaturu oznámili, by měl pan profesor Drahoš zcela jistě naši preferenci,” řekl předseda strany Miroslav Kalousek . Strana ještě čeká, zda svou kandidaturu neoznámí ještě někdo jiný, Kalousek by přivítal kandidaturu někdejšího premiéra Petra Pitharta. “ODS představí včas vlastní postup při prezidentské volbě, do té doby nebudeme žádná jména komentovat,” uvedl šéf ODS Petr Fiala s tím, že Drahoš je jistě seriózní kandidát.
Zdroj: ČTK