6 MÝTŮ O SPÁNKU: Ještě stále věříte, že sklenička na dobrou noc je dobrý nápad?

5. dubna 2017·Články·Redakce

Pomáhá skutečně počítání oveček usnout? A přináší konzumace sýra pozdě v noci noční můry? To jsou některé z mýtů kolem spánku, které se pokusili potvrdit či vyvrátit britští odborníci na spánek. O tom, k čemu dospěli, informoval zpravodajský web The Sun.

#1 PRÁŠKY NA SPANÍ SE POSTARAJÍ O KVALITNÍ SPÁNEK

Studie prokázaly, že prášky na spaní prodlouží celkovou dobu spánku průměrně jen o 25 minut. Sice dokážou navodit spánek rychleji, ale jejich otupující účinek zvyšuje pravděpodobnost, že si nebudete pamatovat, že jste se v noci probudili – a tudíž budete mít pocit, že jste spali lépe. Dlouhodobé užívání prášků na spaní může negativně ovlivnit celkový zdravotní stav.

#2 SKLENIČKA NA DOBROU NOC POMŮŽE USNOUT

Alkohol sice pomáhá vklouznout do spánku rychleji, ale má zároveň značný negativní dopad na množství a kvalitu spánku. V první polovině noci alkohol přinese hluboký spánek, ale potlačí fázi REM, kdy se zdají sny. Jakmile alkohol vyprchá, je naopak spánek lehčí a těkavější s častějším probouzením.

#3 DOSPÍM SE O VÍKENDU

Dvě třetiny populace chodí o víkendu do postele později a spí déle. Tím si ale koledují o společenskou verzi pásmové nemoci, kterou zažívají cestovatelé při přeletu přes dvě a více časových pásem. Změna spánkového vzorce naruší běžné zvyšování a klesání tělesné teploty, což zpomalí příchod spánku. A výsledkem je v neděli večer nespavost, po které jste v pondělí ráno nevyspalí a unavení.

#4 VŠICHNI POTŘEBUJEME OSM HODIN SPÁNKU

Pravdou je, že potřeba spánku se u různých lidí liší. Děti potřebují více spánku než dospělí a někteří lidé jsou přirozeně kratší spáči než jiní. Doporučovaná doba spánku pro dospělé je sedm hodin a více, ovšem pokud tato doba přesáhne devět hodin, je to stejně špatné, jako nedostatek spánku.

#5 KONZUMACE SÝRA POZDĚ V NOCI PŘINÁŠÍ ZLÉ SNY

Některým druhům potravin je připisována odpovědnost za noční můry, ale podle jedné studie může být vina spíš na straně našich emočních postojů vůči jídlu. Lidé konzumující zdravou stravu s delšími intervaly mezi jídly mívají příjemnější a živější sny, zatímco ti s nekontrolovanými či citově podbarvenými stravovacími vzorci mívají častěji znepokojivé a děsivé sny.

#6 POČÍTÁNÍ OVEČEK POMÁHÁ USNOUT

S touto prastarou radou ovšem vědci rozhodně nesouhlasí. Tým psychologů z Oxfordské univerzity provedl studii, v níž 50 dobrovolníků trpících nespavostí rozdělil do tří skupin. První skupina před spaním počítala ovečky, druhá si představovala něco příjemného – například scénu z dovolené – a třetí si mohla vybrat, jak se pokusí usnout. Skupina, která si před spaním udržela šťastnou myšlenku, usnula o 20 minut dříve než obvykle, zatímco skupině počítající ovečky to trvalo o 40 minut déle než obvykle.

Články - další články