Vyhledávání
5 dobrých RAD, jak bezpečně používat internetové bankovnictví. VIDEO
Internetové bankovnictví je dnes součástí životního stylu téměř každého z nás. I starší generace už vnímá výhody, které tento proces plateb přináší. Aby naše citlivé údaje a data byly v bezpečí, je důležité dodržovat určité bezpečnostní prvky.
#1 Chtějte po bance informace
“Jestli chcete úplnou kontrolu a informace o bezpečnosti, tak doporučuji zkontaktovat svoji banku. Tam vám řeknou, co je pro vás nejbezpečnější pro to, abyste přistupovali do internetového bankovnictví,” řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1 expert na kybernetickou bezpečnost společnosti Gordic Miroslav Wolf.
#2 Limit je důležitý
“Na všechny obchody prováděné přes internet mějte jinou kartu, která má povolené transakce na internetu a je u ní možnost změnit limit. Mějte tam standardně nastaveno 0 korun a v případě, že víte, že budete nakupovat, limit navyšte. U většiny bank jde hýbat s limity online,” radí odborník.
#3 Bezpečí počítače
Aktualizace ochranných prvků počítače je tou první věcí, na kterou je potřeba myslet. Pokud nebude dostatečně zabezpečený, lehce ho napadne virus. Také s němu snáze dostanou ti, kteří citlivá data umí využít ve svůj prospěch – tzv. hackeři. Jasná rada – ať už jde o antivirus či antispam nebo jinou ochranu – aktualizujte!
#4 Nakupujte s rozmyslem
Je pro vás pohodlnější nakupovat z klidu a pohody domova, aniž byste zuřivě hledali svou velikost a ptali se znuděných prodavaček, zda si můžete vzít do kabinky pět věcí najednou? Nákupy po internetu jsou rychlé, pohodové a ve většina případů i levnější! Ale pozor – eshop si vždy nejdříve ověřte. Máte s ním už zkušenost? Nakupuje pomocí něj kamarádka a je spokojená? Garance vrácení zboží a změna velikosti je součástí nabídky? Pročtěte si také diskuze! To vše vede k úspěšnému nákupu.
#5 Ignorujte cizí e-maily a výzvy
Chodí vám výzvy, abyste odeslali své údaje na danou adresu? Nikdy na takové e-maily neodpovídejte! Zprávy, které opravdu posílá banka, můžete vidět vždy po přihlášení do online bankovnictví.